Brazílie
Oficiální název: Brazilská federativní republika
Hlavní město: Brasília
Počet obyvatel: 183 888 841
Rozloha: 8 544 418 km²
Měna: 1 brazilský real (BRL) = 100 centavos
Úřední jazyk: portugalština
Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Brazílie?
Jak cestovat po Brazílii?
Jak cestovat po Brasílii?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Brazílii
Nakupování v Brazílii
Turistické cíle
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Brazílie?
Na severu země je tropické a na jihu subtropické ponebí. Nejtepleji je v Brazílii v období od prosince do února, kdy teploty nespadají pod 30°C. Teplota v Rio de Janeiru se často vyšplhá až ke 40°. Od září do května jsou zde ideální podmínky pro koupání, ale otužilejší jedinci se v Brazílii mohou koupat během celého roku. K těmto teplotám se však přidá ještě vysoká vlhkost, což má za následek, že se neustále potíte. Zima s teplotami mezi 13 až 18°C v Brazílii panuje od června do srpna. Jelikož je většina pod vlivem tropického podnebí, vyskytují se zde četné přeháňky a bouřky, které jsou však také teplé a rychle odezní. Srážky jsou přinášeny hlavně od Atlantského oceánu a z poloviny se tvoří výparem.
Pasy, víza, doklady
Pro cestu do Brazílie potřebují občané České republiky cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců po návratu. Pokud máte platný cestovní pas, nepotřebujete ke vstupu na území Brazílie vízum. Platí to však jen tehdy, jestliže tam jedete za účelem turistiky a nebudete se v zemi zdržovat déle než 90 dní a nebudete provozovat výdělečnou činnost. Po příjezdu do země je nutné, aby se cizinec nahlásil na Federální policii. Pokud se však ubytujete v některém z místních hotelů, tuto povinnost tam udělají za vás. Pokud nebudete nikde nahlášeni, hrozí vám vysoká pokuta nebo dokonce vyhoštění ze země. Při vstupu do Brazílie musíte prokázat, že vlastníte částku v hotovosti či v cestovních šecích přesahující v přepočtu 10 000 BRL.
Zdravotnictví
Přestože je Brazílie exotickou zemí, není nutné se před cestou nechávat povinně očkovat. Pouze doporučené je očkování proti žluté zimnici, které vám bude pro tyto účely úplně stačit. Jedině pokud plánujete cestu do hlubokých pralesů a necivilizovaných oblastí Amazonie, pak je nutné řádné speciální očkování. Je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A a B, proti žluté zimnici a užití antimalarik. V Brazílii se vyskytuje obrovské množství hmyzu, zejména komárů, tak si nezapomeňte vzít s sebou účinný repelent. Ten vás ochání proti horečce dengue, která se vyskytuje téměř po celé zemi. Prvními příznaky jsou horečka, zvracení, průjem, bolesti kloubů a pokles krevního tlaku. Nezapomeňte také na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, předejdete tak nepříjemným popáleninám od zdejšího ostrého slunce. Samozřejmostí je také pokrývka hlavy.
Soukromá zdravotnická zařízení poskytují vynikající úroveň lékařské péče, někdy dokonce mnohem vyšší než v České republice. Za tuto péči se však platí nemalé peníze. V případě nehody je vám zdarma poskytnuta první pomoc pouze ve státním veřejném nemocničním zařízení. Zde je však kvalita poměrně chabá a pobyt v takovémto zařízení například v Riu de Janeiru nelze doporučit. Pokud jste si dopředu neuzavřeli zdravotní pojištění, musíte ošetření uhradit na místě v hotovosti nebo platební kartou. Při uzavírání cestovního pojištění je dobré se předem podrobně informovat na veškeré podmínky možného využití pojištění v Brazílii.
Peníze
Brazilskou národní měnou je brazilský real. Nejlepší kurzy nabízí místní směnárny, není jich zde však mnoho a zavírají poměrně brzy. Dobrou zprávou je, že je Brazílie mnohem levnější zemí než mnohé západoevropské státy nebo USA. Chcete-li si v Brazílii vybrat hotovost z bankomatu, obvykle za to zaplatíte nemalou částku. V obchodech kartou můžete platit bez problémů a částka se z účtu stáhne v aktuálním kurzu a nic za tuto transakci navíc neplatíte. Ke směně je nejvhodnější americký dolar, který lze směnit v hotelu, bance či směnárně. Směnárny mají otevřeno jen ve všední dny zhruba do 16 hodin. K největším bankám patří Banco do Brasil nebo Citibank.
Domácí mazlíčci
Jestliže chcete do Brazílie vzít také svého zvířecího kamaráda, musíte prokázat, že nemá žádnou infekční nemoc, musí mít vlastní mezinárodní cestovní pas, být očkovaný proti vzteklině a označen tetováním nebo čipem.
Poloha a přírodní poměry
Brazílie je největší zemí na jihoamerickém kontinentu, pátou největší zemí na světě, která je přibližně 100x větší než Česká republika. Země se dělí na 26 spolkových států. Na území Brazílie se rozkládá jeden z největších deštných pralesů na světě. Na severu země stoupá Guyanská vysočina, kde najdeme nejvyšší horu země, Pico de Neblina měřící 3014 metrů nad mořem. Východ a jihovýchod pokrývá rozlehlá Brazilská vysočina, která je jedním z nejrozsáhlejších pohoří na světě. Nad atlantickým pobřežím se zdvíhá pohoří Serra de Mantiqueira, jehož nejvyšší částí je Serra de Caparao s nejvyšší horou Brazilské vysočiny Pico da Bandeira, vysokou 2890 metrů. Tato hora byla až do 20. století považována za nejvyšší horu Brazílie. Jinak zde hory nejsou moc vysoké a jen 3% území Brazílie přesahuje výšku 900metrů nad mořem. Zbytek země je tvořen obrovskou Amazonskou nížinou. Brazílií protéká největší řeka světa Amazonka, která měří úctyhodných 7062 km. Na jihu země se pak klikatí veletok Paraná s největším přítokem Paraguay. Při pobřeží Atlantského oceánu zde najdeme také lagunová jezera Lagoa dos Patos a Lagoa Mirim.
Letecká doprava
Počet leteckých spojů do Brazílie neustále roste a ani z České republiky není velkým problémem se do země dopravit. Musíte však přestoupit v některé evropské metropoli na následný přímý let. Můžete využít některého ze zájezdů od spousty českých cestovních kanceláří. Let trvá asi 12 hodin a časový posun je oproti České republice v rozmezí 3-5 hodin. Letecké spojení z Evropy do Brazílie zajišťuje většina velkých evropských leteckých společností jako Air France, British Airways, KLM, TAP, Alitalia, Iberia či Lufthansa. Nejvyhledávanějším leteckým dopravcem pro lety do Brazílie však je v současné době portugalská letecká společnost TAP Portugal, protože jako jediná zajišťuje nejen lety do Ria a Sao Paula, ale i do Natalu, Recife, Salvadoru a od července 2007 i do hlavního města Brasília.
Autem
Pokud se opravdu rozhodnete, že chcete po Brazílii cestovat autem, musíte se obrnit velkou trpělivostí a být připraveni na nečekané situace. Místní řidiči nepatří zrovna mezi nejukázněnější a jejich koníčkem je nedodržování silničních pravidel. I když jsou zde silnice několika proudové, řidiči se předjíždějí bez varování z pruhu do pruhu, ignorují světelnou signalizaci a neustále a na každého troubí. Také se připravte, že na každé křižovatce se na vás vrhnou pouliční prodejci nejrůznějších cetek, bonbónů či kytek, kteří jsou docela neodbytní a mají zájem co nejvíce prodat. Při ježdění ve velkých městech je vhodné mít zavřená okénka a při zastavení i zamčené dveře. K řízení auta v Brazílii potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a také jeho portugalský překlad. Dále je nutné mít u sebe technický průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení. Na dálnicích musíte zaplatit dálniční poplatek, tzv. pedágio ve výši 4-14 BRL za určitý úsek. Dálniční známky zde neexistují. Silnice jsou ve vnitrozemí poměrně v dezolátním stavu a často nejsou ani asfaltové.
Pronájem auta vás vyjde asi na 80 reálů za den a autopůjčovnu najdete v každém větším městě. Vyberete si od standardních vozů až po terénní auta. K tomu, aby vám půjčili auto, musíte mít alespoň 25 let, platnou kreditní kartu vystavenou na vaše jméno a také platný řidičský průkaz.
Autobusem
V Brazílii můžete zkusit přepravu místními dálkovými autobusy, kterých jezdí velké množství. Autobusová nádraží ve městech hledejte pod názvem Rodoviária. Autobusová síť je v zemi poměrně hustá a spolehlivá. Dokonce i dálkové autobusy jsou oproti těm městským překvapivě komfortní a vybavené. Pro noční přejezdy jsou autobusy vybaveny širokými sedadly, která poskytují cestujícím dostatečné pohodlí. Řidiči mají bohužel ve zvyku zapínat v autobusech klimatizaci na maximum, což způsobí, že je v autobuse během půl hodiny zima. Proto se na cestu dobře vybavte teplým oblečením, i když je venku okolo 30°C, vevnitř budete sedět v bundě. Zavazadla se ukládají do určeného prostoru a před jízdou jsou řádně označeny lístkem se jménem. Tento lístek si pečlivě uschovejte, bez něj vám totiž váš kufr nevydají zpět. Tímto systémem se v zemi snaží zabránit krádežím. Cestování dálkovým autobusem je poměrně bezpečné, řidiči dodržují pravidla silničního provozu a jezdí maximálně 80 km/h. Ceny jízdného se liší podle autobusu, můžete jet obyčejným autobusem „Conventional“ nebo luxusnějším „Executivo“, který je však také o něco dražší. Nejdražším typem je pak „Leito“, v němž si můžete sklopit sedačku na spaní. Jízdenku si musíte obstarat již před cestou v některé dopravní kanceláři. V samotném autobuse vám ji už nikdo neprodá.
Letadlem
Hlavními společnostmi, které v Brazílii zajišťují vnitrostátní leteckou přepravu, jsou Varig, TAM a GOL Transportes Aéreos. Nejnovější společností je GOL, která zároveň nabízí největší počet letů do nejrůznějších destinací. Zabývá se také ubytováním a půjčováním aut. Pokud se rozhodnete prozkoumat Brazílii a budete potřebovat překonávat větší vzdálenosti, rozhodně se vám letecká doprava vyplatí. Jednotlivé turistické lokality mohou být od sebe vzdáleny tisíce kilometrů. V autobuse byste tak strávili třeba 2 dny. Turisté si mohou u místních aerolinek zakoupit zvýhodněnou sadu 5 letenek, tzv. Brazil AirPass. Cena jedné letenky vyjde zhruba na 100 dolarů a platí pro let mezi libovolnými městy. Tento AirPass si však musíte rezervovat již v České republice, v Brazílii už zakoupit nelze. Brazilské letecké společnosti však nabízí různé podobné varianty s platností 3 týdnů.
Vlakem
Železniční doprava není v Brazílii téměř vůbec rozvinutá. Mezi většinou velkých měst sice funguje vlakové spojení, ale je značně omezené. Brazilské dráhy pokrývají jen pás dlouhý necelých 480km na pobřeží Atlantského oceánu. Kvůli dlouhým vzdálenostem a tropickému klimatu mohou být některé cesty značné nepohodlné. Vlaky s jídelními vozy, lůžkovou úpravou a noční vlaky jezdí jen mezi Riem de Janeirem a Sao Paulem. Vlaky v Brazílii spíše slouží pro přepravu nákladů. Výjimkou je pouze krátký výletní vláček mezi městy Curitiba a Paranaguá a také populární vlak tažený parní lokomotivou v Minas Gerais.
Trajektem / lodí
Hlavní brazilský přístav Rio de Janeiro využívají mnohé mezinárodní lodě. Mezo další významné přístavy v zemi patří Manaus, Fortaleza, Recife a Salvador. Pokud se chystáte hluboko do vnitrozemí do Amazonské delty, je výhodné cestovat lodí po řece. V zemi funguje množství lodních společností, jejichž služby se neustále zlepšují. Populární turistickou atrakcí se staly lodní výlety, na některý z ostrovů Ilha Grande, Ilhabela a Ilha de Santa Catarina.
Autobusem
Nejrozšířenější dopravou v Brazílii jsou autobusy, které ale nepůsobí příliš bezpečně. Jsou většinou staré, oprýskané a plechové. Celý vozový park je přestárlý a potřeboval by rozsáhlou modernizaci. Brazilci se však drží hesla, že pokud má vůz alespoň tři kola, tak je schopný jízdy. Pokud si chcete některý autobus zastavit, musíte na řidiče mávnout rukou. Pokud naopak potřebujete vystoupit, zatáhněte za šňůru, visící ze stropu autobusu. Řidiči většinou jedou neopatrně, rychle a zahraniční turista může mít z takovéhoto typu přepravy šok a někdy i pár modřin. Lístek na autobus prodává člověk sedící za řidičem, který vás teprve pak pustí dál k sedadlům. Sazbu zaplatíte stejnou, ať jedete jen jednu zastávku nebo deset. Problémem také je, že na autobusech nepoznáte, odkud a kam jedou. Proto je dobré se před jízdou ujistit u řidiče nebo se zeptat někoho místního. V Riu de Janeiru je zvláštností, že se nastupuje jen zadními dveřmi.
Metrem
Brazilská metropole má zatím jen 2 linky metra, oranžovou a zelenou, které jsou provozovány společností Metrô-DF (Companhia do Metropolitano do Distito Federal). S výstavbou se začalo v roce 1992 a slavnostně otevřeno bylo teprve v roce 2001. Metro zde zajišťuje spojení z centra města do okrajových jihozápadních částí a na předměstí. Dnes metro jezdí převážně na povrchu po 41 km tratí a zastavuje v 11 stanicích. V Brasílii je však metro v provozu pouze během všedních pracovních dnů do 20 hodin večer. O víkendech a v nočních hodinách musíte využít autobusů nebo taxi.
Taxi
Taxíky jsou z hlediska bezpečnosti ve velkých městech pro turisty mnohem vhodnějším dopravním prostředkem než autobus. Taxíků se po silnicích pohybuje poměrně hodně a nestojí ani moc peněz. Poznáte je podle červené cedule a jsou vybaveny taxametrem. Taxikáři bývají ochotní a rádi vám poradí dokonce i s ubytováním.
Brazilská kuchyně
Brazilské pokrmy jsou směsicí afrických, latinskoamerických a portugalských chutí. Každý z brazilských regionů je jiný a vyznačuje se určitými kulinářskými zvláštnostmi. Tradiční brazilská kuchyně je velmi pestrá a bohatá zejména na zeleninu, luštěniny a ovoce. Hlavní používanou surovinou je rýže a mouka z manioku. Brazilská kuchyně je bohatá na nejrůznější masa, oblíbené je hovězí, vepřové, ale i klobásy, uzený jazyk apod. Častou ingrediencí místních jídel jsou kokosové ořechy či kokosové mléko. Z koření se nejčastěji používá česnek, oregano a chilli.
Národním brazilským jídlem je feijoada neboli maso s fazolemi. Oblíbená je také masová jehla churrasco. Servíruje se tak, že vám číšník z obří jehly neustále na talíř doplňuje výborné masové kousky, až do té doby, než jste najezení k prasknutí. Můžete tedy sníst masa kolik je vám libo. Takto připravené a udělané jihoamerické hovězí maso patří k nejlepším na světě. Na své si v Brazílii přijdou i milovníci mořských ryb a všeho, co jižní Atlantik poskytuje. Máte také možnost ochutnat i nechvalně známou dravou sladkovodní piraňu.
U žádného jídla od snídaně až po večeři nesmí chybět dostatečné množství ovoce, ananas, papaya, mango, melouny a mnoho dalších pro nás exotických druhů tropického ovoce. Brazilci si hodně potrpí také na nejrůznější krémy, zmrzliny, dorty, věnečky a koláče všeho druhu a barev. Ty bývají většinou hodně sladké, někdy dokonce až přeslazené. Zajímavým dezertem je sagu, který je sice také dost sladký, ale oproti jiným brazilským cukrovým bombám pro Evropana poživatelný.
Brazilské restaurace
Brazilské restaurace údajně servírují jedny z největších porcí na světě. Jídla jsou zde velmi chutná a pro návštěvníky Brazílie i velmi levná. Pokud si zajdete na jídlo do většího centra, tamní podniky jsou naprosto bezpečné a jídlo je velmi chutné. V méně navštěvovaných částech Brazílie si však dávejte pozor a napřed se podívejte, jestli je restaurace nebo obchod čistý a jestli i prodavač vypadá čistě. To jsou předpoklady, že bude jídlo bezpečné. Je dobré si vybírat odzkoušené restaurace, nebo ty, které jsou plné návštěvníků a vyhnout se těm prázdným. Není dobrý nápad kupovat si na ulici zmrzliny a raději se také vyhněte i některým mořským plodům, zejména mušlím a ústřicím.
Tradiční a populární jídlo Churasco dalo vznik restauracím churascarias, které se na toto brazilské barbecue specializují a jsou roztroušené nejen po celé Brazílii, ale i v mnoha jiných zemích.
Brazilské nápoje
Turistům z Evropy se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, raději by si měli kupovat balenou vodu v plastikových nebo skleněných lahvích. Běžnými brazilskými nápoji jsou ovocné šťávy – tzv. sucos. Nejlepší jsou přírodní sucos natural, které se lisují z čerstvého ovoce. V některých oblastech Brazílie je velmi oblíbený extrakt ze stonků cukrové třtiny - caldo de cana. Národním brazilským nápojem je Caipirinha, což je směs limetek, ledu, cukru, kořalky z cukrové třtiny. Tradičním nápojem je samozřejmě také káva. Pravá brazilská káva má být silná, horká a také sladká. Nazývá se cafezinho a pije se zde často a v kteroukoliv denní dobu. Oblíbeným alkoholickým nápojem je destilát cachaca z cukrové třtiny. Osvěžujícím chutným sladkým nápojem je Guaraná, který se vyrábí z amazonských bobulí a navíc je zdravý a levnější než balená voda. Brazilci vyrábí rovněž vlastní pivo, které je však oproti tomu českému poněkud nevýrazné. Nejznámějšími značkami jsou Antártica a Brahma. Nejlepší piva jsou však regionální jako např. Bohemia z Petrópolis, Cerpa z Pará, Cerma z Maranhao a Serramalte z Rio Grande do Sul. V oblasti Santa Catarina narazíte na sladké černé pivo Xingu. Nedoporučuje se konzumace mléka, pokud ho nekoupíte v důvěryhodných obchodech.
Ubytování
V Brazílii si můžete vybrat, v jakém ubytovacím zařízení chcete strávit svůj pobyt. Jestli je vám bližší klasický hotel podobný evropským věžákům nebo spíše tzv. pousadas, které jsou pro Brazílii typičtější. Jde o tradiční domky či chatky nacházející se v krásné přírodě nebo nedaleko pláže. Máte zde více soukromí než v hotelu a také lépe poznáte brazilský život a kulturu. Oba dva typy ubytování však poskytují dostatečný komfort a množství kvalitních služeb na úrovni, na kterou jsou Evropané zvyklí. Úroveň ubytování si určíte sami, podle aktuální finanční situace. Před cestou je však dobré si ubytování zajistit dostatečně dopřede, zejména pokud chcete zemi navštívit v únoru, v období světoznámého brazilského karnevalu. V té době jsou hotely přeplněny turisty ze všech koutů světa. Pokud se budete trochu snažit, najdete i celkem laciné ubytování. V některých částech země můžete najít ubytování i pod osm dolarů. Venku nebo pod stanem můžete spát pouze v kempech, kterých v Brazílii zrovna moc není. Jinak je většina pozemků soukromých a odtud vás vždy někdo vyžene. Jelikož je v zemi velmi teplé klima, spacák mít s sebou určitě nemusíte.
Bezpečnost v Brazílii
V Brazílii je bohužel poměrně vysoká kriminalita, obzvlášť ve velkých městech, které obklopují rozsáhlé chudinské čtvrti, tzv. favely. Jsou zde, jako ve všech jihoamerických státech, velké sociální rozdíly. Prakticky zde neexistuje střední vrstva, lidé jsou zde buď bohatí a žijí v luxusních oplocených domech s bazénem, nebo příliš chudí, kteří nemají moc možností se z této situace vymanit. Na ulicích se tak často setkáte se žebrajícími lidmi, kteří žijí přímo na ulici. Dávejte si na ně však dobrý pozor. Nenoste u sebe velké množství peněz, v autě nenechávejte žádné věci a ani na pláži nenechávejte své věci bez dozoru. Veškeré cennosti a originály dokladů mějte uložené v hotelovém trezoru. V Brazílii vám k prokázání totožnosti zpravidla postačí fotokopie cestovního pasu. Raději nenoste žádné šperky-řetízky, náušnice, náramky ani prsteny. Také kabelky a batůžky přitahují velkou pozornost zlodějů a zvyšují riziko přepadení. Pokud máte s sebou videokameru nebo fotoaparát, noste je uschované nejlépe v igelitové tašce místního supermarketu. Pokud máte možnost, pořizujte si zálohy vašich fotek, pro případ, že byste o přístroj přece jen přišli. Místním chudinským čtvrtím se vyhýbejte obloukem a nechoďte tam ani s cestovní kanceláří – ta vám větší bezpečnost nezaručí a policie turistické zájezdy nedoprovází. V Brazílii se pohybujte vždy jen ve skupině, nikdy nikam nechoďte sami. K přepadení turistů dochází běžně za bílého dne, ať jste kdekoliv. Útočníci na vás mohou vytáhnout automatickou zbraň, rezavou mačetu nebo jehlu infikovanou virem HIV. Útočníků bývá většinou více, nemají žádné zábrany zbraň použít a často jsou pod vlivem drog. Pokud se tedy do takovéto situace dostanete, nemá cenu se bránit, dopadlo by to mnohem hůř. Bohužel se zde také často setkáte ještě s náctiletými útočníky, jejich věk nikdy nepodceňujte a výhružky berte vážně. Zloději také často zneužívají dobrotivosti turistů a používají různé triky jak je přilákat k sobě. Pokud tedy uvidíte na zemi se válející osobu, zdaleka se jí vyhněte a raději na ni upozorněte uniformovaného policistu. Ani za bílého dne v Brazílii nevcházejte do tunelů. Velký pozor si dávejte zejména v obrovských metropolích jako je Sao Paulo nebo Rio de Janeiro.
Nakupování v Brazílii
Jelikož je v Brazílii pro Evropana poměrně levně, můžete zde výhodně pořídit nejrůznější suvenýry či oblečení, pouze potraviny bývají o něco dražší. Na velkých trzích, které probíhají pod širým nebem, si můžete vybírat z nepřeberného množství bot, kabelek, halenek, šperků nejrůznějších tvarů a velikostí a také z domácích potřeb. Nejlevněji se nakupuje ve velkých supermarketech, které najdete v každém větším městě. V malých obchodech na hlavních třídách je zboží dražší. V kamenných obchodech se nesmlouvá, cena je tam pevně stanovena. Smlouvat je možno pouze na tržištích, kde se dá cena srazit dokonce až na polovinu.
Brasília
Hlavní město Brazílie bylo vybudováno koncem 50. let 20. století během neuvěřitelných pěti let. Na výstavbě se podílela řada významných architektů, návrhářů a stavitelů, například Oscar Niemeyer. Nové hlavní město se začalo budovat v neobydleném brazilském vnitrozemí a brzy se stalo administrativním a politickým centrem země. Město má půdorys ve tvaru letadla, v jehož trupu jsou umístěny vládní budovy, v pilotní kabině je prezidentský palác, budova Kongresu a Justiční palác a křídla jsou poseta obytnými budovami. Brasília je tedy ukázkou moderní architektury a vybudováno zde bylo dokonce i umělé jezero. Jako každé jiné velkoměsto v Brazílii, je i Brasília obklopená chudinskými čtvrtěmi – favelami. V roce 1987 byla Brasília zapsána na seznam světového dědictví UNESCO jako příklad moderní architektury a urbanistického plánování 20. století.
Prohlídku města začněte u Memorial JK, což je památník jeho zakladatele, prezidenta Joscelina Kubitschka. Pokud se chcete na město podívat z ptačí perspektivy, zajděte si na vyhlídkovou terasu televizního vysílače. Ve městě je více jak 24 muzeí, například Museo do Catetinho či Museo de Índio. Zajímavou stavbou je katedrála Metropolitana, která svojí konstrukcí připomíná kostru obrovského obratlovce a veřejnosti přístupné budovy parlamentu, jako Palácio do Itamaraty, da Justica a do Congresso. V Palácio do Planalto se nachází kancelář prezidenta. Santuário Dom Bosco je katedrála z betonových sloupů a modrých skleněných oken. Za městem se rozkládá národní park Parque nacional do Brasília, který je městskou ekologickou rezervací a vyhledávaným místem odpočinku a víkendových procházek. Žije zde dokonce několik druhů ohrožených zvířat, jako jsou jeleni, mravenečníci nebo vlci. Další významnou zelenou plochou je městský park Parque da Cidade, kde si můžete zaplavat v bazénu s umělým vlnobitím. V Brasílii působí kolem 700 různých sekt, léčitelů, ezoterických sdružení a mystických skupin. To má za následek, že se po celém městě nachází nejrůznější číselné údaje a signály, které mají větší smysl.
Rio de Janeiro
Rio de Janeiro je město, které se pyšní několika Nej. Jde o jedno z nejhustěji obydlených, turisticky nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších měst na světě. Do roku 1960 bylo dokonce hlavním městem Brazílie, ale následně jej nahradila nově vybudovaná Brasília. Město se rozrostlo v zálivu na úbočí místních hor a je obklopeno nekonečným oceánem. Rio nabízí překrásné panorama, které bere dech a také proto je turistickým centrem číslo jedna. Přesto, jak ideálně může život v tomto městě vypadat, opak je pravdou. Více než třetina jeho obyvatel žije ve favelách, tito lidé nemají základní vzdělání, práci a nemohou si dovolit ani lékařskou péči.
Město se dělí na dvě části: severní a jižní zónu, které od sebe odděluje hora Serra da Carioca, jejíž svahy pokrývají právě chatrče chudiny. Ve středu města je obchodní a finanční zóna, kde najdete jen banky, obchody, kanceláře, konzuláty a úřady vlády. Z centra vedou ulice Rio Branco a Avenue Prasidente Vargas, jenž směřuje k fotbalovému stadionu Maracaná. Na náměstí Praca Floriano stojí sídlo opery a orchestru Teatro Municipal z roku 1905. V Riu můžete navštívit muzeum umění Museu Nacional de Belas Artes, kde jsou uchovány nejlepší díla brazilských malířů. Na kopci nad městem leží kostel Convento de Santo Antonio s překrásnou sakristií z roku 1745. Všelijaká představení se hrají v divadle Teatro Joao Caetano a Teatro Carlos Gomez, které se nachází na náměstí Praca Tiradentes. Místem odpočinku je po obyvatele park Campo de Santana, kde byla vyhlášena nezávislost Brazílie. Ve středu náměstí Praca Quinze de Novembro stojí pyramidální fontána z roku 1789 a historický oblouk Arco de Teles spojuje dva protější domy. Nejvýznamnější a turisticky nejnavštěvovanější lokalitou v Riu de Janeiru je 390 metrů vysoká hora, která se nazývá Cukrová Homole - Pao de Açúcar. Z jejího vrcholu, kam vás vyveze lanovka, je jeden z nejkrásnějších výhledů na Rio. Odtud můžete vidět také nejdůležitější symbol města – 790 metrů vysoký vrchol Corcovado se sochou Krista v nadživotní velikosti. Socha zde byla vystavěna v roce 1931, vysoká je 30 metrů a váží 1 145 tun. Na vrchol Corcovada vede rovněž lanovka, tentokrát ale pozemní, která byla vystavěna v roce 1884. Při návštěvě Ria nesmíte vynechat návštěvu snad nejznámější pláže na světě Copacabany. Je dlouhá 4,5 km a lemují ji hotely, zábavní podniky a nejrůznější restaurace. Dalšími významnými plážemi, které však již turistům nejsou tak známé jsou Ipanema, Botafogo a Leblon. Ve městě můžete navštívit více než 100 let starou botanickou zahrada s flórou celé Brazílie. Rovněž se zde na ploše 296 akrů rozkládá největší městský park na světě Parque de Flamengo. Najde zde tenisové kurty, volejbalové a fotbalové hřiště a místo pro piknik. Je odtud krásný výhled na zátoku s mostem Rio Niteroi, což je nejdelší most na světě. Navštívit zde i můžete populární muzea Museu Carmem Miranda, Museum of Modern Arts a národní monument Monumento Nacinal aos Mortos da II Guerra Mundial, jenž připomíná padlé ve druhé světové válce.
Na kopcích kolem Rio de Janeira se rozkládají převážně tropickými pralesy, které tvoří národní park Tijuca. Ten se stal oblíbeným výletním místem návštěvníků Ria i ostatních obyvatel.
Sao Paulo
Největší město celé Jižní Ameriky má dnes přes 20 miliónů obyvatel a rozkládá se v jihovýchodní Brazílii na plošině Serra do Mar. Městem protékají řeky Tietê a Pinheiros.
Kvůli neustále rostoucímu počtu obyvatel byly ve městě zastavěny téměř všechny parky a zelené plochy, silnice byly vybudovány příliš rychle a tím pádem i nekvalitně. Tato megapole je sužována znečištěným ovzduším, vysokou kriminalitou a problémy s drogami. Téměř milion obyvatel žije na předměstí ve favelách, kde není sociální vybavení, školy, možnosti práce ani lékařského ošetření. Složení obyvatelstva je velmi pestré, žijí zde přistěhovalci z Portugalska, Itálie, Německa, Afriky, Japonska a Libanonu.
Sao Paulo bylo založeno roku 1554 portugalskými jezuity a za město bylo prohlášeno v roce 1711. Dnes je hospodářsky, kulturně i společensky nejdůležitějším centrem celé Brazílie. Je zde soustředěno kolem 50% veškerého brazilského průmyslu a sídlo zde mají nejvýznamnější společnosti v zemi. Přestože zde najdeme spoustu zajímavých míst, která stojí za to vidět, nepatří Sao Paulo mezi vyhledávaná města. Hlavním důvodem, proč sem turisté příliš nejezdí je smog, velký ruch, složitá orientace a také je zde všechno o hodně dražší než ve zbytku Brazílie. Široká ulice Paulista a její okolí je lemována velkým množstvím mrakodrapů, díky nimž bývá Sao Paulo někdy také nezýváno „tropickým New Yorkem“. Najdete zde rovněž Museu de Arte de Sao Paulo se sbírkou světového a brazilského malířství. Několik muzeí najdete také v parku Parque do Ibirapuera, kde je i planetárium, japonský pavilon a dominanta města – monument Monumento as Bandeiras. V parku Parque do Estado se nachází botanická a zoologická zahrada. Oblíbeným cílem turistů je hadí farma na ulici Vital Brasil. Je zde chováno kolem 1000 hadů, z jejichž jedu se vyrábí léky proti uštknutí hadem nebo pavoukem. Sao Paulo je proslulé výbornou kuchyní a skvělými restauracemi, bary a nočním životem. Pravidelně se zde také konají bienále výtvarného umění, módní přehlídky a prestižní soutěže Formule 1.
Salvador de Bahia
U zátoky Všech svatých se rozkládá historické koloniální město Salvador de Bahia, které je vyhledávanou turistickou lokalitou. Město se dělí na dvě části (horní a dolní) Cidade Alta a Cidade Baixa, které jsou propojeny lanovkou a několika strmými ulicemi. V horní části města se nachází oblast Pelourinho, což je nejlépe dochovaný koloniální architektonický komplex v Brazílii. Středověké centrum protínají dlážděné uličky s domy ve stylu brazilského baroka a nádherně bohatými zdobenými kostely. Nejvýznamnějšími stavbami jsou Catedral Basílica ze 17. století či barokní kostel Igreja Sao Francisco. Žije zde převážně černošské obyvatelstvo, které nosí tradiční bílé kroje. Ze všech stran vás bude obklopovat africká hudba, tance a zvyky. Odpočinout si můžete na místních zlatavých plážích. Město je dnes zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Fortaleza
Město Fortaleza je známé hlavně jako vyhledávané přímořské centrum, jelikož se zde nachází krásné a široké pláže, například Canoa Quebrada nebo Jericoacoara. Slunce zde svítí po celý rok a od Atlantiku sem profukuje příjemný větřík. Fortaleza je tak ideálním místem pro strávení klidné a ničím nerušené dovolené. Kromě pláží město nabízí moderní architekturu, ale také zajímavé historické centrum, kde najdete široké nabídky rukodělných výrobků a velmi dobrých restaurací. Při pobřeží vyrostlo množství moderních hotelů, které poskytují ubytování turistům ze všech koutů světa. Oblíbenou atrakcí jsou vyjížďky na moře na vorech jangadas. V jeepech se můžete zase prohánět po písečných dunách.
Ouro Preto
Dřívější název města zněl Vila Rica a bylo hlavním městem státu Minas Gerais. V 18. a 19. století bylo pak Ouro Preto centrem „zlaté horečky“ v Brazílii. Dnes je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě stojí historické budovy nejrůznějších stylů, přes barokní kostely až po muzea a bary na starodávné ulici Rua Direita. Na náměstí Praca Tiradentes v centru města stojí socha Tiradentese, muzeum a kostel. Kaple Capela do Padre Faria z roku 1701 patří k nejstarším ve městě a je zdobená zlatem. V muzeu Museo do Oratório je uchována sbírka modliteben a v Museu da Inconfidencia zase relikvie básníka Tomas Antonio Gonzaga. Nejdůležitější budovou z doby kolonizace je Casa dos Contos se sbírkou brazilských mincí a bankovek. Nejvzácnějším ze všech 13 městských barokních kostelů je kostel Matriz de Nossa Senhora da Conceicao de Antonio Dias z roku 1727. Ve stylu brazilského rokoka je pak postaven kostel Igreja Sao Francisco de Assis. Dalšími významnými světskými stavbami jsou kostel Igreja Santa Efigenia a Matriz de Nossa Senhora do Pilar, kde je uchováno 434 kg zlata a stříbra, jedna z nejkrásnější a nejlepších uměleckých sbírek. nedaleko za městem Ouro Preto se nachází důl na těžbu zlata z roku 1719.
Recife
Hlavní město státu Pernambuco je známým městem kanálů a mostů, proto bývá často nazýváno „Benátkami Brazílie“. Město se pyšní několika překrásnými plážemi, které jsou chráněny korálovou bariérou. Nejznámější je pláž Boa Viagem, nazývaná Copacabana Pernambuca. V Recife se snoubí moderní a historické budovy. Srdce města však tvoří stará část s katedrálou, divadlem z roku 1850, vládní budovou a také mnoha restauracemi, obchody a bary se zajímavým místním koloritem. Ve městě najdeme spoustu kostelů, z nichž nejzajímavější je kaple Francisco de Assis z roku 1612, Sao Pedro dos Clerigos se stěnami vyřezávanými ze dřeva a Basílica de Nossa Senhora do Carmo postavená roku 1663, která je ukázkou přechodu mezi barokem a rokokem. Pokud máte zájem si nakoupit suvenýry a tradiční řemeslné výrobky, navštivte budovu dřívější věznice Casa da Cultura z roku 1848.
Olinda
Historické město Olinda se nachází v těsné blízkosti Recife a dnes patří pod záštitu mezinárodní organizace UNESCO, která uchovává jeho kláštery, úzké dlážděné uličky a barevné domy. Z náměstí Alto da Sé je nejkrásnější pohled na Recife a okolní ostrovy. Město se pyšní jednou z nejlepších sbírek koloniální architektury v zemi. Významnými stavbami, které stojí za návštěvu je zrestaurovaný kostel Igreja NS do Carmo z roku 1580 a také klášter Convento Sao Francisco z roku 1585. na kopci nad městem byl v roce 1549 vystavěn ještě kostel Seminrio de Olinda a Igreja NS da Graca. Nádherné pozlacené dřevořezby můžete obdivovat v kostele Igreja da Misericordia z roku 1540. Ve městě najdeme také Muzeum loutek a Muzeum současného umění.
Marinho de Fernando de Noronha
Mořský národní park Marinho de Fernando de Noronha se nachází asi 500 km od Recife ve státě Pernambuco. Toto souostroví přitahuje návštěvníky především jedinečným podmořským životem, křišťálovou vodou a zachovalou přírodou. Žije zde před 24 druhů mořských ptáků a bezpočet mořských živočichů. Teplota vody se po celý rok pohybuje kolem 24°C. V roce 1988 byl ostrov Fernando de Noronha vyhlášen chráněnou oblastí, která má ochraňovat místní ekosystém. Ostrov byl objeven již v roce 1492, v roce 1737 ho obsadili Holanďané a vystavěli na něm desítku pevností. Během 2. světové války tak byl využíván jako vojenská základna a následně jako věznice a meteorologická stanice. Dnes je ostrov zpřístupněn turistům, ale najednou zde mlže být jen 480 osob, což je pečlivě hlídáno. Kolem ostrova se rozkládají krásné pláže, které jsou hlídány ochranáři. Tento národní park je vyhledáván zejména milovníky potápění, jelikož jsou zde proto ideální podmínky, ještě ve 40 metrech pod vodou je dobrá viditelnost. V zátoce Baía dos Golfinhos můžete každé ráno pozorovat delfíny, kteří sem pravidelně připlouvají.
Amazonie
Stát Amazonie je největším brazilským státem, který zabírá asi 56% území Brazílie. I přes jeho obrovskou rozlohu zde žije pouze kolem 2 miliónů obyvatel. Skrz největší prales světa se v roce 1970 začala razit cesta pro tzv. Transamazonskou dálnici, která dnes měří 5600 km a má spojovat začátky splavných úseků na přítocích Amazonky. Byly zde vystaveny četné průmyslové podniky, přehrady a elektrárny, což má tragické důsledky na ekologii celého světa. Prales, který je nazýván „zelené plíce planety“ mizí doslova před očima. Na počátku 20. století byla jeho rozloha 5 miliónů km2, dnes je to ani ne polovina. Stejně tak jako prales, mizí i původní obyvatelstvo, živočichové a vzácná rostlinná společenstva.
Manaus
Hlavní město státu Amazonie a hlavní výchozí bod pro výlety do této oblasti. Turisté nejčastěji navštěvují tzv. ekostřediska v povodí Amazonky. Manaus je dnes také důležitým obchodním přístavem exportu zemědělských a lesních produktů a bylo zde postaveno dokonce letiště. Město je jakousi vstupní branou do amazonského deštného pralesa, leží na soutoku řek Rio Negro a Salimoes. Manaus bylo postaveno již v roce 1699 Portugalci, kteří zde vystavěli pevnost, aby je chránila před indiány. Na přelomu 19. a 20. století se zde rozvíjelo pěstování kaučukovníku a sběr kaučuku. Nejznámější a nejnavštěvovanější stavbou města je budova opery Theatro Amazonas postavená ve stylu italské renesance. Chod města a jeho každodenní ruch lze dobře pozorovat z Porto Escadaria dos Remedios a Porto Flutuante. Zajímavá je také budova litinového městského trhu Mercado Municipial z roku 1882. Navštívit můžete také muzeum Museu do Homem do Norte, kde jsou vystaveny indiánské zbraně nebo muzeum Museu do Indio, které představuje život místních indiánských kmenů. Hezká podívaná je u soutoku černé řeky Río Negro se žlutavým proudem Rio Salimoes – místo se nazývá Encontro das Aguas.
Foz do Iguaçu
Na hranicích Brazílie a Argentiny se nachází velkolepé vodopády Iguaçu, které se staly jednou z největších turistických atraktivit země. Vytvořila je řeka Iguaçu a jejich šířka čtyřikrát přesahuje slavné Niagarské vodopády v USA. Nejvyšší Spojený vodopád se řítí z výšky 85 metrů do průrvy známé jako „Ďáblův chřtán“. V okolí vodopádu se rozkládá neporušený deštný prales, který spadá pod národní park Iguaçu falls, kde najdeme spoustu květin, mechů a pestrobarevných motýlů. Park se stal domovem a útočištěm mnoha savců, žijí zde divoká prasata pekari, jeleni, tapíři, oceloti a jaguáři. Nejrozšířenějším ptákem je jihoamerický rorýs. Díky této neporušené přírodě byly vodopády a okolní krajina v roce 1986 zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Kolem vodopádů bylo vybudováno několik stezek, které končí na vyhlídkových místech. Na vyhlídkové místo Ďáblův chřtán se můžete nechat vyvézt také malým pralesním vláčkem. Nedaleko vodopádů se nachází městečko Foz do Iguaçu s 256 000 obyvateli, které je turisty navštěvováno pouze kvůli svému okolí. Je východiskem pro výlety k vodopádům Iguaçu, přehradu Itaipu i do tržnic v Paraguaji.
Natal
Na severozápadním pobřeží Brazílie se nachází hlavní město státu Rio Grande do Norte, mezi jehož hlavní přednosti patří překrásné 9 km dlouhé pláže. Nad městem se vypíná pevnost Forte dos Reis Magos založená Portugalci, která je jednou z mála městských pamětihodností a stala se základem pro vznik města. Místní muzeum Museu da Camara Cascudo obsahuje sbírku artefaktů amazonských Indiánů. Město žije bujarým nočním životem a věnovat se zde můžete veškerým druhům vodních sportů. Dnes je jedním z největších turistických středisek oblasti. Podél pláží bylo vystavěno množství restaurací a barů. Můžete se v bugíně vydat také na výlet skrz jedinečné písečné duny. Nejvyhlášenější pláží je Genipabu nebo Cotovelo. Podél řeky Potengi najdete také jedinečné říční pláže se sladkou vodou.
Belém
Hlavní město státu Pará bylo založeno Portugalci v roce 1616 na břehu řeky Amazonky.
Dnes je největším městem na severu země a také důležitým amazonským přístavem. Celý region, ve kterém se město nachází je proslulé hlavně mangem a mangovníky, které rostou téměř všude. V Belému se nachází množství památek koloniální architektury ze 17. století. Při návštěvě města byste si neměli nechat ujít tradiční trh Ver-o-Peso, kde si můžete zakoupit cokoliv, od výrobků tradičních řemesel, nepřeberných druhů ovoce, zeleniny, bylin, koření a tradičního indiánského oblečení. K odpočinku slouží ulice Estacao da Docas, kde je pro vás připraveno několik restaurací, barů, kaváren a nejrůznějších obchodů. V městské části Cidade Velha se nachází pevnost Forte do Castelo vystavěná Portugalci. Nevynechejte návštěvu skvělého muzea v Belému Museu Emílio Goeldi, kde si můžete prohlédnout krásnou zoologickou a botanickou zahradou shromažďující floru a faunu celé Amazonie. Zdejší výzkumný ústav byl založen již roku 1866 Dr. Emíliem Goeldim a sloužil pro studium fauny, flory a obyvatel Amazonie. Nedaleko Belému se nachází ostrov Marajó, největší sladkovodní ostrov na světě. Proslulý je zejména díky svým překrásným plážím, keramikou a farmám, kde se věnují chovu buvolů.
Pantanal
Přírodní rezervace Pantanal se rozkládá na jihozápadě státu Matto Grosso a stala se domovem mnoha různých druhů rostlin a živočichů. Územím Pantanalu se klikatí toky dvou velkých řek Cuiabá a Paraguay, díky kterým je Pantanal součástí jednoho z největších sladkovodních ekosystémů na světě. Pantanal je jedinečné místo pro poznávání divoké přírody a živočichů tady žijících. K vidění jsou zde stovky druhů ptáků, říčních vyder, jaguárů, místních druhů anakond, leguánů, pum, krokodýlů, jelenů, mravenečníků, opic i kapybar. Nejlepší dobou k navštívení Pantanalu je suché období – tedy od dubna do října. Pokud chcete pozorovat zdejší ptactvo, přijeďte sem v období od července do září. Od listopadu do března je cestování do oblasti znemožněno povodněmi, neustále zde prší a zároveň panují extrémní vedra. V oblasti Pantanalu se můžete zúčastnit některé z expedic, které se konají v této oblasti.
Nemusíte být věřící, aby vás ohromila a zůstali jste při pohledu na ni stát v němém úžasu. Řeč je o monumentální soše Krista Spasitele - Cristo Redentor, která se tyčí na posvátné hoře Corcovado nad milionovým brazilským městem Rio de Janeiro. Stala se jedním z nejznámějších monumentů planety a v roce 2007 byla vyhlášena novodobým divem světa.
V červenci roku 2007 bylo v portugalském Lisabonu vyhlášeno nových sedm divů světa. O tom, která z památek, staveb či přírodních unikátů, bude mít tu čest se ocitnout na tomto seznamu, bylo hlasováno prostřednictvím internetu. Ankety se tehdy zúčastnilo přes 100 milionů lidí z celého světa.
Jedno z nejhustěji obydlených měst na světě, největší město Brazílie, plné ruchu, zábavy, tance a luxusu, korespondující s chudobou a izolací. I takto by se dalo pojmenovat Rio de Janeiro, z jedné strany obklopované oceánem, z druhé pak vysokými horami.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko